Çok Girişli Vize Nasıl Alınır ?

Eğer vize başvurunuz reddedilirse, muhtemelen evraklarınızın eksik olmasından dolayıdır. Ayrıca size yazılı olarak nedenleri bildirilebilir. Bu nedenlere göre eksikliklerinizi tamamlayıp en kısa zamanda tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.
İkametgahınızın olduğu şehir veya ülkeden vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Örneğin Amerika da oturma hakkına sahipseniz, Amerika dan gitmek istediğiniz ülkenin Konsolosluğuna başvuruda bulunabilir, buna göre vize alabilirsiniz.

Eğer seyahatinizin süresini uzatmak ve bu yüzden vize süresini uzatmak istiyorsanız, bazı ülkeler için orada bulunduğunuz sırada (vizeniz dolduktan en fazla 24 saat içinde) tekrar başvuruda bulunabilir ve mazeretinizi bildirerek, aynı başvuru işlemlerini gerçekleştirerek, ancak belki de daha fazla vize başvuru ücreti ödeyerek gerçekleştirebilirsiniz. Bulunduğunuz ülkedeki Yabancılar Şubesi ne yapacağınız başvuru sonrasında size 3 – 4 gün tanınacak ve bu süre içerisinde tüm evrakları tamamlayıp görüşmeye gelmeniz beklenecektir.
Ancak her ülke için geçerli olmayan bu durum, bazı ülkelerde vize sürenizin dolduğu tarihte ülke sınırlarını terketmemeniz halinde vize ihlal durumuna bile düşebilirsiniz.

Multiple vize alarak, gitmek istediğiniz ülke için bir çok giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Single vize ise sadece tek seferlik giriş çıkış imkanı sağlar size. Örnek olarak; Bir Schengen ülkesi olan Belçika ya single vize alarak gidiyorsanız ve bu geziniz sırasında Belçika dan diğer komşu ülkelere giriş yapmayı, oraları da görüp tekrar Belçika ya dönmeyi planlıyorsanız, single vize sahibi olmanız sorun yaratabilir, Belçika ya girişiniz ikinci sefer mümkün olmayabilir aynı vize ile. Bu yüzden bu tür seyahatlerde multiple vize almış olmanız daha faydalı olacaktır.

Schengen vizesi, bazı Avrupa Birliği ülkeleri arasında 1985 yılında imzalanmış olan ve ülkelerarası geçişi kolaylaştıran, Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Norveç, Portekiz Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Macaristanın dahil olduğu bir Vize Sistemi dir. Böylece bu ülkelerin sınırları arasındaki polis ve gümrük kontrolleri kalkmış olup, bu vize ile ülkelerarası geçiş kolaylığı sağlanmıştır.
Ama yine de hangi ülkeye seyahat etmeniz gerekiyorsa o ülkenin vize başvurusunda bulunmanız, herhangi bir sorun çıkmaması açısından daha garanti olacaktır.

Özellikle Schengen ülkelerine vize alabilmeniz için, 2004 yılında kabul edilen bir yasayla birlikte mutlaka seyahat sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Seyahat Sağlık Sigortası teminatı en az 30,000 Euro değerinde olmalıdır. Gümrük kontrolleri esnasında bu sigortayı ibraz etmeniz istenecektir.

Seyahatinizi hangi amaçla yapacaksınız, o amaca uygun ve statünüze uygun bir vize almanız gerekmektedir. Örnek olarak, öğrenim amaçlı gidecekseniz turist vizesi almamalısınız. Ya da öğrenim vizesi almışsanız çalışma imkanınız olmayabilir, bunun için çalışma vizesi almanız gerekir. Vize ihlalinde bulunmamak ve o ülkeye girişlerinizi riske atmamak istiyorsanız amacına uygun vize almanız gerekmektedir. Ayrıca ev hanımları, emekliler, öğrenciler, çalışanlar, iş verenler vb. farklı evraklar toplamalı ve vize mülakatına istenen bu belgelere göre hazırlıklı gitmelidir.

Çok Girişli Vize Nasıl Alınır ? sitemize 20 Haziran 2015 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yorumlar

İlgili Terimler :
Güvenlik Firmaları Bilgisayarcı temizlik şirketleri Dış cephe cam temizliği Elektrikçi Bahçeşehir elektrikci